Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów do naszej Parafii

W niedzielę 19 listopada 2023 r. odbyła się uroczystość wprowadzenia do naszej Parafii w Jasienicy Rosielnej relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów.

Relikwie, w uroczystej procesji, niosła rodzina Państwa Wolańskichz ich szóstka dzieci wraz z przedstawicielami wszystkich grup działających przy parafii. Miejsce wystawienia relikwiarza udekorowano pięknymi kwiatami i i rozpoczęto Eucharystię, której przewodniczył ks. Proboszcz Marek Zarzyczny.

Ulmowie to rodzina, która żyła konkretnie przesłaniem Ewangelii – miłością miłosierną samarytanina. Karmiła się Eucharystią i Słowem Bożym. Pomimo zagrożenia, jakie niosło ukrywanie Żydów, pozostali wierni tym wartościom aż po męczeńską śmierć. Ks. Karol w homilii przedstawił potrzebę rozwijania w życiu talentów, a przykładem takim byli Józef i Wiktoria Ulmowie.  Mówił o pasjach Józefa m.in. sadownictwie, pszczelarstwie, fotografii. O Wiktorii zajmującej się domem i wychowaniem dzieci. Oboje należeli do Bractwa Różańcowego. Mówił o ich wrażliwości na potrzebę bliźnich, którą czerpali z kart Ewangelii. O ich niewyobrażalnym dramacie, jaki rozegrał się 24 marca 1944 roku, kiedy zostali zdradzeni przez rodaków w następstwie czego rozstrzelani: Józef i Wiktoria z siedmiorgiem ich dzieci, w tym jedno nienarodzone.

Zastanówmy się jakie przesłanie kieruje do nas Pan Bóg przez to wydarzenie. Jak wygląda nasze życie w rodzinie?, jak żyjemy wiarą?, czy wyraża się ona w konkretach?, czy w działaniu na rzecz potrzebujących?, na rzecz obrony życia?

Jesteśmy przekonani, że Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie nam wypraszała potrzebne łaski, będzie inspirować nas do czynienia konkretnych aktów miłosierdzia wobec bliźnich a także byśmy potrafili mówić głośne „nie śmierci” i zdecydowane tak „za życiem, za każdym życiem”.

Na koniec Mszy św. każdy mógł oddać cześć przez ucałowanie relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów.